Ogrzewanie elektryczne, płyta indukcyjna oraz różnego rodzaju sprzęty gospodarstwa domowego pochłaniają w skali miesiąca gigantyczne ilości energii elektrycznej. A to z kolei sprawia, że niekiedy podczas zapoznawania się z rachunkiem potrafią ugiąć się nogi. Co zrobić, żeby nie pracować wyłącznie na to, aby móc zapłacić za rachunki, ale żeby jeszcze spora część wypłaty zostawała na przyjemności? Na pewno skutecznym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest fotowoltaika. 

Inwestycja, która się opłaca

Nie ma co ukrywać, że wymiana instalacji na fotowoltaiczną wiąże się ze sporym wydatkiem. Ale zamiast skupiać się na jednorazowych kosztach, lepiej jest spojrzeć długofalowo. Bowiem według szacunków, średni koszt fotowoltaiki bez dopłat zwraca się po upływie sześciu – ośmiu lat. Po tym okresie prąd jest praktycznie za darmo. Bo jeśli instalacja ma odpowiednią moc, która pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną, to wtedy jedynymi kosztami do zapłaty są opłaty stałe. Ponadto warto mieć na uwadze to, że regularnie pojawiają się różne programy, które mają na celu dopłacać do inwestycji w przyjazną środowisku fotowoltaikę. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany czerpaniem energii elektrycznej pozyskiwanej z promieni słonecznych i ciekawi Cię kwestia dopłat, skontaktuj się ze swoim Urzędem Miasta lub Gminy i spytaj, czy obecnie jest realizowany program, z którego można otrzymać zwrot części środków wydanych na zakup paneli fotowoltaicznych. 

Nowoczesne panele fotowoltaiczne bifacial

Początkowo panele fotowoltaiczne absorbowały promienie słoneczne wyłącznie górną częścią. I to one dominują na większości dachów. Jednak jakiś czas temu pojawiły się w sprzedaży innowacyjne panele bifacial. Konstrukcja do tych nowoczesnych paneli jest nieco droższa, ale przy tym bardzo solidna, trwała i odporna na korozję. A to dlatego, że pokryta jest powłoką Magnelis, która jest aż dziesięciokrotnie bardziej odporne na korozję niż ocynk. Co wyróżnia panele fotowoltaiczne bifacial? Otóż ich ogromną zaletą jest to, że absorbują promienie również dolną częścią, tym samym ponieważ są dwustronne, to też ich wydajność jest znacznie większa.